מזונות אישה

מזונות אישה

כאשך בני זוג פונים להליך של גירושין, עליהם לדעת כי, את הרכיב של מזונות אישה (שהנו אחד הרכיבים עליהם מתדיינים ביניהם הצדדים בבואם לפנות להליך של גירושין או לחתום על הסכם גירושין), על הבעל לשלם לאישה רק בזמן הנישואין. כלומר, בסיומו של הליך גירושין, לפיו בני הזוג התגרשו זה מזו בטקס של גט פיטורין, במידה ואישה קיבלה מזונות אישה מבעלה בטרם הסתיימו ההתנהלויות ביניהם (לרבות טקס הגט עצמו), הרי שמרגע שהיא נחשבת לגרושתו של בעלה, היא לא תהיה עוד זכאית לרכיב של דמי מזונות אישה.

כמו כן, בתחום המורכב והרחב של דיני משפחה, מזונות אישה לא נחשבים לרכיב אשר משולם לאישה על ידי הבעל באופן אוטומטי. כלומר, ישנן עילות המוכרות בדין העברי, לפיהן ניתן יהיה לשלול מאישה את זכאותה לרכיב של דמי מזונות אישה.

לעניין זכאותה או אי זכאותה של האישה לקבלת מזונות אישה, יש חשיבות רבה מאוד בתחום דיני משפחה, בכל הקשור לניהולו של הליך גירושין. שכן, אישה שתהא זכאית לרכיב של דמי מזונות אישה, תוכל להשתמש בזכות זו על מנת לסחוט את בעלה ולהשיג ממנו תנאים טובים יותר בכל הקשור לענייני חלוקת רכוש למשל. לעומת זאת, קביעה לפיה אישה אינה זכאית לרכיב של מזונות אישה, עלולה לגרום לתגובות של סרבנות גט מצד בעל אשר לא מעוניין בהליך של גירושין וכי פניו מועדות להליך של שלום בית. דמי מזונות אישה כוללים בתוכם רכיבים כגון : הוצאות מזון, הוצאות, היגוד, קוסמטיקה, הנעלה, הוצאות בית, הוצאות רכב וכד'.

זכאותה של אישה לרכיב הקרוי מזונות אישה, נגזרת מן הדין העברי על פיו מזונות אישה מושתתים על העיקרון של "עולה עימו ואינה יורדת עימו". בבואם של בתי המשפט לענייני משפחה לפסוק את גובה הרכיב בגין מזונות אישה, ייקחו הם בחשבון את גובה הכנסות הבעל, את פוטנציאל ההשתכרות של הבעל ואת הרכוש שיש לו. בנוסף, יתחשבו הערכאות השיפוטיות גם ב"מעשה ידיה" של האישה. כלומר, השתכרותה של האישה הנה נדבך נוסף, בבואם של הערכאות השיפוטיות לפסוק את גובה הרכיב של מזונות אישה.

יש לציין כי, לשתי הערכאות, הן בית משפט לענייני משפחה והן בית הדין הרבני, סמכות שיפוט מקבילה בענייני מזונות אישה. זכאותה של אישה לתשלום דמי מזונות אישה, היא אינה זכאות אשר ניתן לממשה באופן רטרואקטיבי. כלומר, כאמור לעיל, הבעל ישלם דמי מזונות אישה, רק מרגע הגשת התביעה על ידה ועד מועד הגט שהנו הטקס המסיים באופן רשמי כל הליך של גירושין (אם כי ניתן להתדיין על עניינים הקשורים בגירושין לרבות ענייני חלוקת רכוש, ענייני כתובה, ענייני מזונות ילדים, ענייני משמורת וכד' גם לאחר טקס הגט עצמו).

קיימת אפשרות לפיה הבעל ישלם מזונות אישה גם לאחר הגירושין, במידה והוא הסכים לכך והביע את הסכמתו זו כעל מסמך הקרוי הסכם גירושין. חשוב מאוד, להבין את המשמעות של מזונות ילדים אל מול מזונות אישה. שכן, מזונות ילדים משולמים גם לאחר סיום ההליך הקרוי גירושין ואילו דמי מזונות אישה משולמים (באופן עקרוני) עד לסיום ההליך הקרוי גירושין, היינו, עד לטקס הגט עצמו.יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט:

מזונות מדין מעוכבת

מחפשים מידע על מזונות מדין מעוכבת ? רוצים לדעת יותר על מזונות מדין מעוכבת ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד

מזונות ידועה בציבור

מחפשים מידע על מזונות ידועה בציבור ? רוצים לדעת יותר על מזונות ידועה בציבור ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד

הזכות לתשלום מזונות מן העיזבון

מחפשים מידע על הזכות_לתשלום_מזונות_מן_העיזבון ? רוצים לדעת יותר על הזכות_לתשלום_מזונות_מן_העיזבון ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל...
קרא עוד