דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף

דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף

אחד התחומים אשר משיקים לתחום של דיני משפחה הנו התחום של דיני המקרקעין, שכן, בני זוג אשר החליטו לפנות להליך של גירושין, יצטרכו במוקדם או במאוחר להתמודד אף עם הליך של חלוקת רכוש ובין היתר מכירת הבית המשותף.

במצב דברים שבו קיימת החלטה לפיה יש למכור את הבית המשותף למרבה במחיר ולהתחלק בתמורה באופן שווה, יכול מאוד להיווצר מצב שבו, בית המשפט או בית הדין אף יפסוק למי מהצדדים דמי שימוש ראויים בגין שימוש בלעדי בדירה המשותפת בדרך של הסגת גבול.

בהתאם להוראות סעיף 33 לחוק המקרקעין :

"שותף שהשתמש במקרקעין משותפים חייב ליתר השותפים, לפי חלקיהם במקרקעין, שכר ראוי בעד השימוש".

נראה כי, לשון הסעיף הנה פשוטה וברורה, אולם לא כך הוא הדבר, בפרט כאשר מדובר בבני זוג, אשר מנהלים ביניהם הליך גירושין.

תביעה לדמי שימוש ראויים, בדרך כלל תוגש במצבים מסוימים אשר בהם בני זוג מנהלים ביניהם הליך גירושין ואשר טרם חילקו ביניהם את הרכוש המשותף.

תביעה לדמי שימוש ראויים, ניתן יהיה למעשה, להגיש במצב דברים בו, במסגרת ניהולו של הליך גירושין, אחד הצדדים עושה שימוש בלעדי בדירה המשותפת, כך שהצד השני נאלץ לשכור מגורים אחרים עבור עצמו.

כלומר, תביעה לדמי שימוש ראויים, הנה תביעה אשר מעוגנת בדיני עשיית עושר ולא במשפט. משכך, במצב בו בני זוג מנהלים ביניהם הליך גירושין על כל המשתמע מכך לרבות ניהול תביעה בגין חלוקת רכוש, הרי שבמסגרת תביעת  חלוקת רכוש, ניתן יהיה להגיש בקשה לפסיקת תשלום דמי שימוש ראויים (דמי שכירות) בגין שימוש בלעדי בדירה, אולם, נטל ההוכחה לפיה הצד אשר עושה שימוש בלעדי, מתעשר שלא כדין, מוטל על מגיש התביעה או הבקשה.

כך למשל, קיימת מגמה בפסיקה לפסוק לטובת מגיש הבקשה או התביעה, דמי שימוש ראויים, במצב שבו, ניתן צו בדבר פירוק שיתוף בדירה עד לתאריך מסוים, אולם חרף הצו, אחד הצדדים מסרב לקיימו וממשיך לעשות שימוש בדירת הצדדים אשר לגביה הוצא צו.

במצב דברים כאמור, מגמת בתי המשפט ובתי הדין הנה לפסוק לטובת התובע דמי שימוש ראויים, מהמועד שנקבע לפינוי דירת הצדדים. כלומר, רק מהמועד שבו נדרשו מי מהצדדים לפנות את הדירה ולא עשו כן, הם ייחשבו למסיגי גבול וניתן יהיה לחייב את אותו מסיג גבול בדמי שימוש ראויים, כאמור.

האופן שבו נהוג לחשב את דמי השימוש הראויים, הנו על ידי חישוב זהיר של הסכום אותו היו מקבלים הצדדים עבור הדירה לו היו משכירים אותה, תוך שמתחשבים במצב הדירה, מיקומה, גודלה וכד'. כמו כן, במצב בו לא קיימת הסכמה בין הצדדים, או אז, ימנה בית המשפט או בית הדין, ממוחה, אשר ייתן חוות דעת בדבר הערכת שווי דמי השכירות בגין הדירה אשר בגינה יש לפסוק לתובע דמי שימוש ראויים.

לסיכום, יצוין כי, בכל הקשור לפסיקות בעניין דמי שימוש ראויים, הרי שחובה כזו, קמה, רק במצב בו מי מהצדדים אשר תובע דמי שימוש ראויים, הצליח להוכיח, כי השימוש בדירה המשותפת, נמנע ממנו.
 
 


יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט:

השינויים בעקבות חוק חלוקת חיסכון פנסיוני

מחפשים מידע על השינויים_בעקבות_חוק_חלוקת_חיסכון_פנסיוני ? רוצים לדעת יותר על השינויים_בעקבות_חוק_חלוקת_חיסכון_פנסיוני ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מי...
קרא עוד

דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף

מחפשים מידע על דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף ? רוצים לדעת יותר על דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו ...
קרא עוד

תביעת פירוק שיתוף

מחפשים מידע על תביעת פירוק שיתוף ? רוצים לדעת יותר על תביעת פירוק שיתוף ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד