נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים

רבים מעסיקים את עצמם מידי יום בשאלות ובבירורים בדבר נישואין אזרחיים, אשר כיום טרם מוכרים בישראל. הסיבה לכך שלא מעט בני זוג מתעניינים בנישואין מהסוג של נישואין אזרחיים, הנה העדר רצונם לעבור הליך של גירושין (במידה ויהיה צורך בכך בעתיד) באותו טריבונל משפטי הקרוי בית הדין הרבני , אשר דורש עילות גירושין מוכרות בדין, על מנת שיוכל לאשר תביעת גירושין של מי מהצדדים, אשר יחפוץ בכך.

ניתן להתחתן בנישואין אזרחיים בחו"ל (למשל בקפריסין) ואחר כך לרשום את אותם נישואין במשרד הפנים. אם אפשר להגדיר את סוגי האנשים החפצים בנישואין אזרחיים, הרי שלמעשה, ניתן לומר כי ישנם 3 סוגים של אנשים החפצים במערכת נישואין מהסוג של נישואין אזרחיים : האחד, מתייחס לכל אותם אנשים אשר לא מעוניינים כי הדין העברי יחול על מערכת הנישואין שלהם. כלומר, המדובר הוא בכל אותם אנשים אשר לא מעוניינים כי בשעה של פרידה אחד מבני הזוג יכפה את הזוגיות על הצד המעוניין להביא את מערכת היחסים לסיומה.

השני, מתייחס לכל אותם בני זוג אשר אינם יכולים להינשא על פי הדין העברי, למשל, כל אותם אלו הנחשבים לפסולי חיתון על פי הדין העברי, או גרושה המעוניינת להתחתן עם כהן וכד'. והסוג השלישי מתייחס לכל אותם בני זוג מעורבים כגון בן זוג יהודי אשר מעוניין להתחתן עם בת זוג שאינה יהודיה. על כל אותם בני זוג אשר התחתנו בדרך של נישואין אזרחיים, למעשה, לא יחולו אותם החיובים אשר חלים על בני זוג אשר התחתנו כדת וכדין.

כך למשל בכל הקשור לענייני מזונות, אישה אשר התחתנה עם בעלה כדת וכדין תהיה זכאית לתשלום של מזונות אישה עד לכשההליך של גירושין ביניהם יסתיים. כלומר כל עוד הם נשואים אישה אשר נשואה כת וכדין, תהיה זכאית להגיש תביעה כנגד בעלה בגין רכיב של דמי מזונות אישה. לעומת זאת, עד לא מזמן, אישה אשר התחתנה עם בן זוגה בדרך של נישואין אזרחיים, לא היתה זכאית להגיש תביעה לתשלום של מזונות אישה. (כאן המקום לציין כי, קיימת פסיקה חדשנית בדבר זכאותה של אישה הנשואה בנישואין אזרחיים, לתשלום של מזונות אישה). גירושין של בני זוג אשר נישאו בהליך של נישואין אזרחיים, ייעשו בדרך של התרת נישואין.

יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט:

התרת נישואין אזרחיים

מהי המשמעות החוקית של נישואין אזרחיים? כיצד ניתן להתיר נישואין אזרחיים? כל זאת ועוד במאמר זה.
קרא עוד