משמורת

משמורת

עניין משמורת הילדים, הינו אחד הנושאים החשובים בהם יש לטפל כאשר מערכת יחסים בין בני זוג הגיעה לידי גירושין. סעיף 24 לחוק האפוטרופסות קובע, למעשה, כי במידה ובני הזוג החליטו לפנות להליך של גירושין או פרידה, הם יכולים להחליט בהסכם ביניהם למי תהיה זכות משמורת על הילד. כמובן שהסכם כזה יהיה צריך להיות מאושר על ידי בית משפט לענייני משחה או בית דין רבני והעיקרון שינחה את בית המשפט לענייני משפחה או את בית הדין הרבני בבואו לאשר את ההסכם יהיה טובתו של הילד.

מנגד, סעיף 25 לחוק האפוטרופסות קובע כי לאם זכויות משמורת על הילד עד גיל 6 (חזקת הגיל הרך) לכל הפחות, אלא אם כן הוכח כי האם לא כשירה לקבל זכויות משמורת אלו. במידה ובתי המשפט לענייני משפחה או בתי הדין הרבניים, מוצאים לנכון לקבוע כי זכויות משמורת על קטין נתונות לאב, כנראה שהם בדקו את הנושא לעומק תוך שהעיקרון של טובת הילד מנחה אותם, והגיעו למסקנה שזכויות משמורת על הקטין לאב הם עדיפות באותן נסיבות. במצבים בהם קיים קושי להחליט למי תהיה נתונה משומרת הילדים, שולחים את ההורים לבדיקת מסוגלות הורית אשר תקבע מי מבין השניים כשיר יותר לקבל לידיו זכויות משמורת על הילדים.

קיימים גם מצבים בהם בתי המשפט לענייני משפחה או בתי הדין הרבניים יתחשבו ברצונותיו של הילד, בבואם ליתן החלטה לגבי משמורת. התחשבות ברצון הילדים נעשית לא לפני גיל 13, בדרך כלל. לגבי המושג משמורת משותפת, הכוונה היא לכך ששני ההורים מגדלים ומטפלים בילד באופן שווה. כלומר, הילד יגור בשני בתים. על מנת שניתן יהיה לתת החלטה בדבר משמורת משותפת, יהיה על ההורים לגור בקרבת מקום, ולהוכיח כי הם מסוגלים לנהל ביניהם מערכת יחסים טובה, תקינה, רציפה ועם יכולת לשתף פעולה הילד.

חשוב לציין, כי גם במידה וניתנה החלטה בדבר משמורת משותפת, האב יחוייב בתשלום מזונות, אך תשלום מזונות זה יהיה מופחת. מאחר והעיקרון המנחה את בתי המשפט לענייני משפחה ואת בתי הדין הרבניים הוא טובת הילד, הרי שכל הנושאים הקשורים בילדים לרבות משמורת הילדים, הנם נושאים הניתנים לשינוי וניתן לפתוח אותם ולשנותם בכל עת.

יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט:

משמורת משותפת

מחפשים מידע על משמורת משותפת ? רוצים לדעת יותר על משמורת משותפת ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד

תביעת משמורת

מחפשים מידע על תביעת משמורת ? רוצים לדעת יותר על תביעת משמורת ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד