ירושה

ירושה

זכות של ירושה, הנה זכות המוכרת בחוק הקרוי חוק הירושה. המונח ירושה למעשה, טובן בחובו את כל סוגי ההורשה ו/או ההעברה הקיימים בין אדם לאדם ללא קשר למותו. אולם במאמר זה נתייחס לענייני ירושה כמשמעותם בחוק הירושה. כלומר נתייחס במאמר זה למונח ירושה, בכל הקשור לעיזבון של אדם אשר הלך לעולמו. כל אחד מאיתנו צובר בחייו הון כזה או אחר הכולל בתוכו נכסים, כספים וכד'. כאשר מי מאיתנו הולך לעולמו, אזי ישנם אנשים הקשורים אלינו בקשר כזה או אחר ומעצם הקשר שלהם אלינו, קיימת להם הזכות לרשת אותנו.

זכות ירושה, הנה זכות המוכרת בכל התרבויות השונות בעולם. זכות זו אף מוכרת בדין העברי. המשמעות של ירושה במובן המשפטי שלה, על פי חוק הירושה, הנה כי כל רכושו של אדם אשר לך לעולמו יועבר ליורשיו באופן שקובע חוק הירושה. מבחינת הדינים של ירושה, הנהוגים בישראל, קיימות שתי דרכים לרשת אדם שהלך לעולמו, האחת הנה על פי חוק הירושה (ניתן גם לומר על פי דין) והשניה על פי צוואה שהותיר אדם בטרם הלך לעולמו.

מכאן אנו למדים כי אדם אשר הלך לעולמו ולא הותיר אחריו צוואה, הרי שכל עיזבונו יחולק בין יורשיו על פי דין בהתאם לחוק. יורשים על פי דין הנם כל אותם האנשים הנחשבים לקרובי משפחתו של המוריש כהגדרת החוק, לרבות בני זוג, הורים וצאצאים. החוק המסדיר את כל העניינים הקשורים בהליך של ירושה, קובע למעשה, את אופן החלוקה של הירושה ואת כמות הירושה לפי סדר קדימות.

בעניינים של ירושה, החוק מסדיר אף מה יעשה בעיזבונו של אדם אשר הלך לעולמו ואין לו קרובים. במקרה כזה, המדינה היא שיורשת את אותו אדם ועל כן, אדם אשר אין לו קרובים אולם יש סביבו אנשים אשר הוא מעוניין כי ירשו את עזבונו לאחר לכתו לעולמו, צריך לערוך צוואה.

ישנם שלוש מדרגות ירושה אשר על פיהן תחולק אותה ירושה (מדרגות אלו קשורות בקרבה המשפחתית למוריש) :
1. הנם בני הזוג, ילדיו, נכדיו וניניו של הנפטר.
2. הנם הוריו, אחיו, אחיותיו ואחייניו של הנפטר.
3. הנם סבו, סבתו, דודו ובני דודו של הנפטר.
למעשה, לפי חוק הירושה, קיימים שלוש מדרגות ירושה, אשר על פיהן, במידה ואין יורשים על פי המדרגה הראשונה עוברים ליורשים על פי המדרגה השניה אשר להם תועבר אותה ירושה ובמידה ואין יורשים על פי המדרגה השניה, תועבר אותה ירושה ליורשים על פי המדרגה השלישית.

לסיכום, חשוב מאוד לדעת כי במידה ואין לכם יורשים להעביר להם את כל עיזבונכם בדרך של ירושה, כפי שמפורט במדרגות ירושה המופיעות בחוק, כדאי לשקול עריכתה של צוואה, במידה ואינכם מעוניינים כי כל עיזבונכם יועבר למדינה. משכך, חשוב מאוד, להתייעץ עם עו"ד הבקיא בענייני ירושה, על מנת שיוכל לסייע לכם להבין את המשמעויות של ירושה על פי חוק ובמידת הצורך אף לסייע לכם בעריכתה של צוואה, במידה ויש צורך בכך.

יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט:

צו ירושה

מהו צו ירושה? מהם המשמעויות של צו ירושה? סקירה כללית על דיני ירושה ועל צו ירושה במאמר זה.
קרא עוד

רשימת לשכות הרשם לענייני ירושה

רשימה מלאה של כל הלשכות של הרשם לענייני ירושה ברחבי הארץ. בנוסף הרשימה מכילה שעות פתיחה של כל לשכה.
קרא עוד