ידועים בציבור

ידועים בציבור

קיימת מגמה לפיה יש להכיר בבני זוג הנחשבים ידועים בציבור, כמי שמעוניינים שעל מערכת היחסים ביניהם יחולו דינים כגון דיני נישואין, דיני גירושין ודיני ירושה.

על בני זוג הנחשבים על פי ההגדרה ידועים בציבור, קיימות לא מעט השלכות כלכליות. כך למשל, במידה ובני זוג שהנם ידועים בציבור מחליטים על פרידה, הרי שבעת הפרידה יחולו עליהם כל השיטות הנהוגות בעולם המשפט כאשר בני זוג נשואים מחליטים לפנות להליך של גירושין. כלומר, במידה ובני זוג שהנם ידועים בציבור מחליטים על פרידה הרי שיהיו לכך השלכות כלכליות לרבות כל הקשור לענייני מזונות, ענייני חלוקת רכוש וכד'. כלומר, לעיתים כאשר ידועים בציבור מחליטים על פרידה, יכול פתאום בן הזוג למצוא עצמו מחויב בתשלום של מזונות אישה וכד'. כך גם יכולים ידועים בציבור, להיות מחויבים בפירוק השיתוף בניהם על פי הכללים של חלוקת רכוש הנהוגים בבתי המשפט בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

כאמור, קיימות לא מעט השלכות כלכליות על ידועים בציבור גם בתחום דיני ירושה. שכן, במידה ומי מבני הזוג הנחשבים ידועים בציבור נפטר, הרי שבאותו מקרה יחולו עליהם גם דיני הירושה הנהוגים על בני זוג שהנם נשואים. על כן, מאחר וכאמור, קיימות לא מעט השלכות כלכליות על בני זוג הנחחשבים ידועים בציבור, הרי, שבמידת הצורך והרצון, יהיה עליהם לנהוג בזהירות על מנת להגן על זכויותיהם הכלכליות עוד לפני שהם יוכרו כבני זוג ידועים בציבור.

ברמה העקרונית, ידועים בציבור נחשבים לאלו שיוכיחו באמצעות הוכחה סובייקטיבית, כי הם נחשבים ידועים בציבור. די בכך שבני זוג יוכיחו כי הם מקיימים מסגרת של חיים משותפים. כלומר, על בני זוג ידועים בציבור להוכיח שני יסודות עיקריים האחד כי הם מקיימים חיי אישות ככל בעל ואישה והשני כי הם מנהלים משק בית משותף. משכך, בני זוג הנחשבים ידועים בציבור, ולא מעוניינים כי על מערכת היחסים ביניהם יחולו דיני גירושין או דיני ירושה, יהיה עליהם להסדיר זאת באמצעות הסכם ממון, הסכם חיים משותפים ועריכת צוואה או צוואות.

הסכם ממון למשל יוכל להסדיר את מכלול היחסים הרכושיים בין ידועים בציבור בזמן החיים המשותפים ובזמן פרידה. כך גם צוואה או צוואות יסדירו את מכלול היחסים הרכושיים בין ידועים בציבור בזמן שבו מי מהצדדים הולך לעולמו חו"ח.

והרי, שבמידה ולא קיים הסכם ממון ו/או הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור אשר חיים יחדיו תחת אותה קורת גג, אזי, לאחר שבית המשפט לענייני משפחה ילמד על מהות מערכת היחסים ביניהם יוכל הוא לקבוע כי קיים ביניהם הסכם חיים משותפים מכללא, אשר יקבע כי הם נחשבים ידועים בציבור, ומשכך יוכל הוא לקבוע כי יש להכיל עליהם את השיטות הנהוגות בדיני גירושין.

יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט: