חלוקת רכוש

חלוקת רכוש

אחד הנושאים החשובים והמורכבים במסגרת הליך של גירושין הנו הנושא של חלוקת רכוש בין בני זוג. שכן, חלוקת רכוש הנו נושא אשר בסופו של ההליך יכריע את מצבם הכלכלי של בני הזוג. משכך, כל מטרתם של בני הזוג במסגרת ההליך של חלוקת רכוש, הנה לצאת כשידם על העליונה, ומשכך המלחמה על חלוקת רכוש, עלולה לעיתים להיות המלחמה המכוערת ביותר, במסגרת הליך של גירושין.

חוק יחסי ממון בין בני זוג למעשה מסדיר חלוקת רכוש ביניהם במקרה של פרידה או גירושין. כשלמעשה, המגמה בפסיקה קובעת כי במקרה של חלוקת רכוש בין בני זוג, אשר נצבר במהלך החיים המשותפים, החלוקה תעשה באופן שווה ללא קשר וחשיבות לעובדה שהרכוש רשום רק על שמו של אחד מבני הזוג. כלומר, העיקרון המנחה בנושא של חלוקת רכוש, הוא שכל רכוש מכל מין וסוג אשר בני הזוג צברו יחדיו במהלך החיים המשותפים יחולק ביניהם באופן שווה. את הסכסוך בגין חלוקת רכוש, ניתן לנהל הן בבתי המשפט לענייני משפחה והן בבתי הדין הרבניים, אשר להם סמכות מקבליה לדון בעניינים הקשורים בנושאים כגון חלוקת רכוש.

בנוסף, חשוב לציין כי בכל הקשור לנושא של חלוקת רכוש, קיימות שיטות חלוקה שונות בין בני זוג שנישאו לפני שנת 1974 לאלו שנישאו לאחר שנת 1974. כאמור לעיל, חוק יחסי ממון בין בני זוג חל על כל אותם זוגות אשר נישאו לאחר שנת 1974 וכל ההליך של חלוקת רכוש ביניהם יקרא איזון משאבים. כמו כן, על בני זוג אשר נישאו לפני שנת 1974, במסגרת ההליך של חלוקת רכוש, תחול חזקת השיתוף.

במסגרת ההליך של חלוקת רכוש יבואו בחשבון כל הנכסים שנצברו לבני הזוג במהלך חייהם המשותפים לרבות בתים, כספים, מיטלטלין (כגון תכולת הבית, רכבים), זכויות סוציאליות מעבודה (כגון זכויות פנסיה וקופות גמל), חובות וכד'. כאמור, רכוש אשר היה למי מבני הזוג בטרם הנישואין ורכוש שהתקבל במתנה או בירושה, לא ייכלל במסגרת הליך של חלוקת רכוש. אולם, קיים חריג לכלל זה, אשר לפיו, יוצא אפוא, כי במידה והוכחה כוונת שיתוף בנכסים אשר שייכים רק לאחד מבני הזוג הרי שיחול שיתוף גם על נכסים אלו, במסגרת ההליך של חלוקת רכוש.

לגבי החובות אשר הצטברו במהלך החיים המשותפים הכלל הוא כי חובות אלה הנם חובות משותפים. אולם קיים חריג גם לכלל זה לפיו, במידה וניתן להוכיח בצורה ברורה כי החובות נוצרו רק על ידי אחד מבני הזוג וכי חובות אלו לא קשורים לתא המשפחתי (כגון הימורים) הרי שהחובות לא יאוזנו במסגרת ההליך של חלוקת רכוש.

יעוץ ראשוני חינם
מלא את הפרטים הבאים וניצור עימך קשר בהקדם:
שם מלא:
דוא"ל:
טלפון:
פירוט:

תביעת פירוק שיתוף

מחפשים מידע על תביעת פירוק שיתוף ? רוצים לדעת יותר על תביעת פירוק שיתוף ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד

דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף

מחפשים מידע על דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף ? רוצים לדעת יותר על דמי שימוש ראויים במסגרת תביעת פירוק שיתוף ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד

השינויים בעקבות חוק חלוקת חיסכון פנסיוני

מחפשים מידע על השינויים_בעקבות_חוק_חלוקת_חיסכון_פנסיוני ? רוצים לדעת יותר על השינויים_בעקבות_חוק_חלוקת_חיסכון_פנסיוני ? היכנסו עכשיו למאמר זה וקבלו מידע מקיף על הנושא ועל הנושאים הקשורים לו !
קרא עוד